22 Nisan 2011 Cuma

EFENDİM SOLİTİNİNİZİ NASIL ALIRDINIZ?


Ankara Hıfsızsıhha Gıda Denetim Bölüm Başkan Yrd.Gönül Özdeğer ve iki asistanı SOLİTİN adlı kimyasal ile ilgili çalışmaları ve yayınları dolayısı ile ölüm tehditleri aldıklarını açıkladılar ve savcılığa suç duyurusunda bulundular.
SOLİTİN aslında gıdalarda hiç bulunmaması gereken tamamen kimyasal bir ajan hatta basit olarak melaminimsi bir plastik,sütlere,yoğurt ve ayranlara ve sütün girdiği her çeşit besine katılıyor çünkü bu molekül su ile inanılmaz şekilde bağlanarak kıvam arttırıyor,bu hem imalat procesleri açısından zaman kazandırıyor,hem gıda doğallığını kaybettiğinden son kullanma tarihini uzatıyor ve firmaların stoklu çalışmasını sağlıyor,hem maliyeti inanılmaz düşürerek firmaların rekabet gücünü arttırıyor.
Çocuklarınıza beş kuruşa,yirmi kuruşa,elli kuruşa gofret,çikolata ve süt ürünleri alabilmemiz,evlerimize çeşit çeşit peynir,yoğurt,hazır sütlü tatlı vs girebilmesi hep bu yüzden.
SOLİTİN bir tricalcid  bileşiği yani doğada en bol ve bedava bulabileceğiniz türden,tebeşir gibi,alçı taşı gibi,oysa bu bileşik böbreklerden atılırken renal tubuluslardaki glomerüllerde birikiyor ve filtrasyonu yani böbreklerin kanı süzmesini engelliyor,ve sonuç böbrek yetmezliğine kadar uzanan böbrek rahatsızlıkları serum üre ve kraetinin düzeylerinde artış ve bunun getirdiği devamlı yorgunluk hali, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları ve hatta ciddi mental bozukluklar,Almanya Solingen üniversitesi Pskyatri bölümünce 2009 da 21.Europe Pscyhatry Society’e sunulan bildirgede Şizofreni ve SOLİTİN kullanımı arasında ilişkiler olması muhtemel olduğu,Özellikle Paranoid Şizofreni vakalarında kanda tricalciophospate bileşiklerinin normalden 16 kat yüksek olduğu belirtilmesine rağmen bildirge nedense Kongrede sunum için kabul edilmedi.
Üretici firmalar SOLİTİN’i hiç bir şekilde ürün etiketlerinde bildirmiyor,aldığımız ürünlerde SOLİTİN olup olmadığını yine de bir kaç basit deney ile anlayabiliriz,eğer bu yönde bir şüphe oluşursa derhal bulunduğunuz il Hıfsızsıhha Md.ile ilişkiye geçerek şüpheli gıdanın test edilmesini talep ediniz,bu şekilde binlerce hatta yüzbinlerce insanın sağlığını kurtarabilirsiniz,çevrenize baktığınızda ne kadar çok dializ merkezi ve böbrek hastası olduğunu siz de görüyorsunuz bu artışın sebebi bazı ahlaksız firmaların kar hırsından başka bir şey değil.
Aldığınız sıvı ürünler (süt,ayran,çikolatalı süt vs) için şu yolu izleyebilirsiniz bir metal’i (çatal,kaşık vs) el yakacak düzeyde ısıtın ve test etmek istediğiniz sıvıya batırarak çalkalama hareketi yapın,metali çıkardığınızda birbirinden ayrılmış öbekler halinde beyaz topaklar görürseniz o üründe SOLİTİN var demektir.
Peynir vs türü ürünlerde ise üründen bir parça alarak sirkeli suya koyunuz eğer sirkeli suyun üzerinde kalan beyazımsı bir tabaka görürseniz o üründe SOLİTİN var demektir.
Çikolata,gofret türü ürünlerde ise ürünü elinizle basitçe kırın, eğer kırığın her iki tarafında süt beyazı noktalar varsa o üründe de SOLİTİN vardır.
Sağlığımız için,geleceğimiz için,çocuklarımız ve sevdiklerimiz için bu bilgileri bütün çevremize yayalım ve toplumsal olarak tepkimizi ortaya koyarak AB Normlarında olmayan bu katkı maddesinin üretici firmalar tarafından daha fazla kullanılmasını engelleyelim.
Saygılarımla
Yrd.Dç.Dr Gülden Semavi
Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü

Bu yazıyı cafemis' te okudum , ben de paylaşmak istedim.

Kendi adıma çok sıkıldım , tesadüfen yaşamaktan, birilerinin bizi zibil gibi görmesinden…
Üçer beşer doğuralım, giden gitsin kalan sağlar bizimdir:(

6 yorum:

 1. Elif'ciğim çok faydalı bir bilgilendirme bu teşekkürler canım. Eve gidince hemen uygulayacağım. Nasıl izin veriliyor bu maddelere aklım almıyor. Bu ülkede resmen şans eseri yaşıyoruz.

  YanıtlaSil
 2. İzninle paylaşıyorum canım, dehşete kapıldım.

  YanıtlaSil
 3. Canım, bunu daha önce televizyonda izlemiş ve dehşete düşmüştüm. Bazı insanların nasıl olupta diğer insanların sağlığıyla böyle oynadıklarını algılayamamıştım. Buna ve bunun benzeri şeylere nasıl bile bile izin verildiğini anlayamıyorum. Maalesef herşeyin para olduğu bir dünyada insan hayatı bu kadar ucuz ve değersiz demek ki. Sağlıcakla kal canımcım. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Elif'cim böyle faydalı birşeyi paylaştığın için çok teşekkürler daha önce duymuştum ama detaylı okumam daha iyi oldu. Yazan ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 5. İyi ki paylaşmışssın Elif'ciğim.
  Hazır gıdaların içinde yazılanların dışında da yazılmayan bir sürü böyle sağlığa zararlı maddeler var. Belki hazırı kadar lezzetli olmayacak ama hep dediğim gibi, evde yapılabilen hiç birşeyi satın almamak lazım.
  Sevgiler:))

  YanıtlaSil
 6. Bazı peynirlerin içinde süt yokmuş. Düşünün artık... Süt tozuyla yapılıyorlarmış.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)